واژه علمی ترنس سکشوالیته برای افرادی به کار برده می شود که دارای اختلال هویت جنسی هستند ، یعنی فردی که از جنسیت خود راضی نیست و به هیچ عنوان روح و روان خود را متناسب با جسم غالب خود نمی داند و خود را از جنس مقابل می داند
برای اینکه کاملا قابل درک باشد مثالی میزنم ، یعنی فردی که از نظر فیزیکی و ظاهری مذکر است اما از نظر روحی و روانی دارای تمام خصوصیات روحی و روانی دختران و زنان است و یا بر عکسش فردی که از نظر ظاهری و فیزیکی مونث است اما از نظر روحی و درونی دارای تمام خصوصیات مردان و پسران است و این تضاد بین روح و جسمشان همان اختلال هویت جنسی نامیده می شود
به مردان ترنس سکشوال اصطلاحا ام تو اف گفته می شود یعنی مرد به زن ( میل تو فیمیل ) و به ترنس سکشوالهای زن اصطلاحا اف تو ام گفته می شود زن به مرد ( فیمیل تو میل ) ، یک ترنس ام تو اف ، فردی است که هر چند دارای فیزیک و ظاهری مردانه است اما در واقع یک زن می باشد و یک ترنس اف تو ام هر چند از نظر ظاهری و فیزیکی زن است اما در واقع یک مرد است
برای درک شرایط روحی این بیماران فرض کنید فردی که ظاهرا مرد است ولی از نظر روحی احساس کاملا زنانه دارد؛ بدین معنی که با پوشیدن کت وشلوار باعث ناراحتی و بیقراری وی میگردد. او شدیدا تمایل به پوشیدن لباس باز و دامن در میهمانی ها و پوشیدن مانتو در جامعه دارد ولی امکان آن را ندارد. دیگر اینکه او در محل تحصیل و یا کار، در بین سایر مردان و رابطه نزدیک با آنان زندگی میکند ولی تمایل شدید جنسی نسبت به آنان دارد درحالی که از نظر روحی در بین زنان احساس آرامش و راحتی خواهد کرد ولی اجازه روابط نزدیک با آنان را ندارد. چنین شرایطی باعث میگردد فرد دچار اضطراب و اغتشاش در شرایط روحی فرد گردد.
بررسی های پزشکی معاینه فیزیکی و کروموزومی و هورمونی ، سلامت کامل را نشان میدهد ولی بررسی های روانپزشکی اضطراب و گاهی افسردگی ناشی از احساس عدم رضایت از جنسیت و انکار جنسیت خود را دارند.
نارضایتی جنسی معمولا باعث مشکلاتی در سازگاری در مدرسه شده وافراد مبتلا ،مشاغلی پایین تر از سطح هوشی خود دارند.
اگر بیماران مرد ازدواج کنند، نسبت به زنانگی همسر خود ،حاملگی وی ومادر بودن او حسادت می ورزند.
این افراد از ظاهر دستگاه تناسلی خود بیزار بوده منکر جنس زیست شناختی خویش می شوند. اشتغال ذهنی شدید آنهابا حرفه های زنانه ،غالبا کاریکاتوری از زنانگی بوده ؛ودر زنان بیمار نیز تظاهر به زنانگی غیر معمول میباشد.آنها (اگر از نظر زیست یک مرد باشند ) نوعی نگرش کلیشه ای مردانه نسبت به آنچه که زنانه است ،دارند .مثلا فردی که مبتلا به نارضایتی جنسی بود وظاهر یک مرد عضلانی را داشت با لذت شرح میداد که یک زیر پیراهنی نرم ولطیف دارد که به تنش میچسبد یا فرد دیگری در فکر یک موجود ظریف بوده که در منزل مینشست وعصرها لباسهای پشمی پسرانه میبافت.
ترانس سکشوال در گذشته ائونیسم نامیده می شد. اولین فرد مبتلا را شوالیه ائون بیومانت می دانند. او لباسهای زنانه می پوشید و به کارهای زنانه علاقمند بود.زمانی که پادشاه (لویی پانزدهم) به راز او پی برد. دستور داد تا او را برای انجام یک ماموریت سری با لباس مبدل زنانه به روسیه فرستادند. بعد از انجام ماموریت با لباس مردانه به لندن بازگشت و مجبور شد تا مدتی را به صورت مردانه زندگی کند. با مرگ پادشاه، در یکی از محله های لندن به صورت ناشناس، اما همانند یک زن تا آخر عمر زندگی کرد و در سن 81 سالگی بر اثر بیماری در گذشت. او 49 سال را مانند یک مرد و 34 سال را همچون یک زن زندگی کرده بود.
طبقه بندی ترانس سکشوآل ها
بر اساس مهمترین نظریه که "کاپلان و سادوک" آن را مطرح کردند "ترنس ها" به چند دسته طبقه بندی می شوند که نخستین دسته آن "ترنس سکسوآلیسم اولیه در مردان" است.
در این دسته، آغاز این اختلال در سنین اولیه پسرها بوده و در تمام طول زندگی بدون تغییر باقی می ماند، لذا به این اسم نامیده می شود.
"ترنس سکسوآلیسم ثانویه" در مردان نیز به مواردی اطلاق می شود که شروع آن در مراحل بعدی زندگی یعنی بعد از دوران کودکی است و چنین مردانی ظاهر و نقش مردانه دارند.
ترنس سکسوآلیسم در افراد مونث" نیز در زنانی دیده می شود که از اوان کودکی خود را به صورت مذکر دیده و زندگی زنانه نداشته است .
ترنس سکسوآلیسم های مونث، حتی قبل از عمل جراحی "تغییر جنسیت" موفق به کسب ظاهر مردانه می شوند و اغلب یار جنسی برای خود پیدا می کنند که آنها هم مردانی با ذهنیت مردانه که از جنسیت خود ناراضی نیستند اما از همجنس بازی لذت می برند هستند.
عوامل احتمالی ایجاد کننده ترنس ها
تئوری تولد بی سکسوالیته:
این تئوری بر این تصور است که جنسیت فرد از بدو تولد مشخص نیست و این فرهنگ است که ما را مجبور به ایفای رل یک جنسیت مشخص می شود سیمون دبورا معتقداست که فرد زن متولد نمی شود, بلکه به زن تبدیل میشود. بر اساس این تئوری ترانسها افرادی هستند که جنسیت دوگانه را از بدو تولد در خود حفظ کرده اند.
در دنیای امروز این تئوری تا حد زیادی مردود به شمار میاید.نه تنها فاکتورهای بیولوژیکی متعددی در مقابله با آن قرار دارند,بلکه بسیاری از ترانسها آن را نیز رد میکنند.آنها خود را نامشخص احساس نمیکنند بلکه به قوت میتوان گفت که خود را حتی زن تر از یک زن و یا مرد تر از یک مرد معمولی تصور میکنند.مشکل آنها خارج از این مسئله است و آن اینکه پوشش بدن آنها با فهم شخصیتی که از خود دارند تطابق ندارد.
تئوری نقص تربیتی:
پدر همیشه آرزوی داشتن فرزند پسری را داشته و به این دلیل دختر خود را "مردانه" تعلیم و تربیت میکند و یا بر عکس.
تئوری مبارزه فرهنگی:
بر طبق این تئوری بعضی از خانمها به دلیل رهائی از تبعیض جنسیتی به عمد هویتی مردانه برای خود انتخاب میکنند.
تئوری جنسیت پیکری:
رشد و تکامل دستگاههای تناسلی مردانه و زنانه از طریق کنترل هورمونها و به همچنین مراکز مربوطه در مغز انجام میگیرد که در نتیجه آن احساس جنسیتی ما با شکل ساختاری پیکر ما همسوی و یگانگی پیدا میکند.اگر در دوران جنینی در این مکانیسم اشتباهی بوجود بیاید,پیدایش نقصهای ژنتیکی مختلفی را میتوان احتمال داد.
اگر مادر در دوران بارداری تحت تأثیر محیط استرس قرار داشته باشد میتواند یکی از عوامل نقص کار مکانیسم هورمونی در جنین باشد.
تکامل دستگاههای تناسلی مردانه یک کودک دارای X_Y کروموزوم ناقص صورت میگیرد یا اینکه زمان تولد کودک دارای هر دو نوع ارگانهای تناسلی مردانه و زنانه میباشد و یا تکامل بدنی مردانه است ولی مغز عمل و عکس العمل زنانه احساس میکند.
روند این پدیده ها میتوانند دلیلی برای بوجود آمدن ترانس سکسوالیته باشد.
تئوری جنسیت اجتماعی:
بر طبق این نظریه پایه های اولیه جنسیت توسط تکامل مغزی در دوران جنینی مشخص میشود لذا عامل تربیت اجتماعی تصمیم گیرنده اصلی نوع جنسیت به شمار میرود.طبق این تئوری اجتماع اطراف نقش بسیار مهمی در شکل گیری و تکامل رفتارهای کودک و همسوئی آنها با هویت جنسی او دارد.حال اگر مغز تحت تأثیر هورمونهای اشتباه در دوران جنینی قرار گیرد کودک هویتی خلاف ساخت پیکریش پیدا میکند.کودک بر خلاف مخالفتهای والدین علاقه به بازی کردن با اسباب بازیها و پوشیدن لباسهای جنس مخالف خود نشان میدهد و رفتارهای او تشابه بیشتر به رفتارهای جنس مقابل پیدا میکند.
هارتموت بوزینسکی متحقق از دانشگاه شهر کیل در آلمان چندی پیش تمام تئوریهای گفته شده را بر روی ترانس سکسوالهای مرد و زن که هنوز اقدام به هیچ گونه معالجه ای نکرده بودند تست کرد.
او در این روند متوجه شد که عامل نقص تربیت بیشتر از عاملهای دیگر دیده میشود با وجود این مسئله ترانس سکسوالهای زیادی به همچنین دیده میشوند که تحت تأثیر این عامل نبوده اند.
بوزینسکسی همچنین در 83% از افراد ترانس زن به مرد افزایش بالای هورمونهای مردانه را مشاهده کرد.البته باز اینجا این سؤال مطرح میشود که پس چگونه 17% باقی مانده که افزایش هورمون مردانه نداشتند ترانس شدند.
قابل توجه است که در 33% زنهای معمولی و غیر ترانس هم افزایش هورمونهای مردانه دیده میشود, چگونه است که این زنها نیازی به تغییر جنسیت در خود نمیبینند! آیا دلیل پدیده ترانس سکسوالیسم بیشتر در فرم تربیتیست ؟
به قوه تعداد بسیاری از افراد ترانس مورد تست فاقد پدر بزرگ رشد کرده بودند و خیلی از آنها به یاد میاوردند که مجبور به انجام بازیهای کودکانه ای از طرف مادرشان می شدند که مغایرت با نوع جنسیت بیولوژیک آنها داشته.اگر این عامل را عامل اصلی پدیده ترانس سکسوالیسم بدانیم باز این سؤال پیش میاید که چرا تمام کودکانی که تحت تأثیر نقص تربیتی قرار میگیرند ترانس سکسوال نمیشوند ؟از آن گذشته چگونه میتوان وجود ترانسهای را توضیح داد که تحت تأثیر چنین عاملی نبودند و در یک خانواده کاملا نرمال و متعادل بزرگ شده اند!
شاید وجود فقط یک عامل مشخص به تنهای موجب ایجاد پدیده تغییر جنسیت در تمام افراد ترانس نیست بلکه عاملهای متعددی میتوانند نقش بازی کنند.● تغییر جنسیت:
عبارت است از تبدیل مرد به زن، یا تبدیل زن به مرد، یا تبدیل خنثی(khonsa) و یا دو جنـ.سی (Hermaphrodite) به مرد یازن، و نیز تبدیل مرد یا زن به خنثی.
جراحی تبدیل مرد به زن :پس ازدرمان هورمونی ودوره تست رفتاری در بیماران transsexualism ،تصمیم به اقدام جراحی جهت تغییر دائمی جنسیت گرفته میشود.
تغییر جنسیت در ایران
اولین تغییر جنسیت در ایران در سال ۱۹۳۰ میلادی اتفاق افتاد که بر اساس آن پزشکی به نام دکتر خلعتبری پسر هیجده ساله‌ای را با عمل جراحی به یک دختر تبدیل کرد. این مسأله در آن زمان سر و صدای زیادی ایجاد کرد. البته این تغییر جنسیت در مورد یک جوان ترانسسکشوال(Transsexual) بود که از نظر جسمی کاملاً مرد بود، ولی از نظر روحی و روانی خود را زن می‌دانست و با اصرار و رضایت فراوان خواهان تغییر جنسیت بود. وی می‌گفت: اگر تغییر جنسیت صورت نگیرد خودکشی خواهم کرد.
قبل از این تاریخ، تغییر جنسیت دو جنـ.سی‌ها کم و بیش وجود داشت، ولی تغییر جنسیت یک فردی که از نظر ظاهر سالم بود، چیز عجیب و جدیدی محسوب می‌شد.
اولین تغییر جنسیت در انگلستان در فاصله سال‌های ۱۹۴۲-۱۹۴۸ میلادی اتفاق افتاد که دختری به نام لورا دیلون تغییر جنسیت داد و پسر شد و نام مایکل دیلون را برای خود انتخاب کرد.
این بیماری تقریباً در بیشتر کشورهای دنیا مشاهده شده و مخصوص جغرافیای خاصی نیست. گاه این بیماران به خودکشی دست می‌زنند که حداقل سه مورد آن در ایران گزارش شده است. به گفته برخی روانشناسان، برای برخی از این بیماران هیچ راه درمانی جز تغییر جنسیت وجود ندارد.
تغییر جنسیت در بیماران ترانس سکـ.شوال مورد اختلاف شدید صاحبنظران است. تقریباً همه فقیهان سنی و نیز کلیسای مسیحی با این عمل جراحی مخالفند. از نظر آنان این کار تغییر در خلقت خداست، اما عده زیادی از فقیهان شیعه با این کار موافقند و از نظر آنان بیماران ترانس می‌توانند تغییر جنسیت دهند.
البته از نظر فقیهان شیعه برای تغییر جنسیت حداقل باید دو شرط زیر وجود داشته باشد :
شرط اول: بیماری ترانس سکـ.شوال، واقعی و قطعی باشد؛ بنابراین افرادی که بیماری آنان مشکوک است، مجاز به تغییر جنسیت نیستند.
شرط دوم :تغییر جنسیت باید به صورت کامل صورت بگیرد؛ یعنی مرد پس از تغییر جنسیت کاملاً به زن تبدیل شود، یا زن پس از تغییر جنسیت کاملاً به مرد
دلیل فقیهان شیعه
از نظر فقیهان شیعه دلیل شرعی از قرآن کریم یا روایات اسلامی مبنی بر حرام بودن تغییر جنسیت نداریم. همچنین کسانی که خواهان تغییر جنسیت هستند، به بیماری شدید جسمی و روحی مبتلا شده‌اند و تغییر جنسیت راهی برای معالجه و درمان این‌گونه بیماران است. بنابراین، تغییر جنسیت، تغییر در خلقت خدا محسوب نمی‌شود.
وضعیت تأهل بعد از عمل جراحی
مسأله دیگری که پس از عمل تغییر جنسیت مطرح است، وضعیت تأهل شخص می باشد. اگر فرد مجرد بود که احتیاج به اقدام دیگری ندارد، چون در صفحه توضیحات شناسنامه، مجوز تغییر نام که اثبات کننده تغییر جنسیت نیز می باشد قید می شود، اما اگر فرد متأهل بود، اقدامات وی باید در دادگاه خانواده نیز پیگیری شود
مطابق نظر حضرت امام خمینی(ره) از تاریخ تغییر جنسیت، تزویج باطل می شود بدون این که احتیاجی به قرائت «صیغه طلاق» باشد و نکاح منعقده سابق، منحل می گردد و به فرض آن که در ایام عده، زن عمل تغییر جنسیت را انجام داده باشد الباقی ایام عده طلاق یا حتی وفات، ساقط می شود.
وضعیت مهریه نیز به این صورت است که اگر بعد از نزدیکی عمل تغییر جنسیت روی دهد، کماکان مرد باید تمام مهریه را به زنش که هم اکنون مرد شده، بدون کم و کاست بپردازد، اما در صورتی که قبل از نزدیکی، زن تغییر جنسیت دهد، امام خمینی(ره) می فرمایند: بر ذمه شوهر است که تمام مهریه را بپردازد.
وضعیت ارث «S.T»
سهرابی مهر معتقد است: وضعیت ارث نیز از موارد حایز اهمیت در این زمینه است. گر چه در خصوص تغییر جنس فرزندان، مشکل زیادی وجود ندارد، چون ایشان براساس جنس پس از عمل، ارث خواهند برد، اما آنچه جای بحث دارد، در مورد پدر و مادری است که تغییر جنسیت داده اند، چون نه پدر محسوب می شوند ونه مادر. پس رسیدن ارث به ایشان محل تردید واقع شده است، البته می توان ملاک تقسیم ارث را زمان انعقاد نطفه فرزندشان در نظر گرفت و با توجه به این که در آن زمان، کدام پدر بوده و کدام مادر، ارث تقسیم می شود، در این باره حضرت امام خمینی(ره) می فرمایند: بهتر است بین ورثه مسأله با مصالحه حل شود. 

انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلال هویت جنسی ایران
Iranian Society for Supporting Individuals with
Gender Identity Disorder
هدف اصلی از تاسیس انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلال هویت جنسی ساماندهی اقدامات حمایتی از آنان است. در این راستا این انجمن اهداف زیر را دنبال می کند:
الف ــ آشنا نمودن عموم مردم با این اختلال به عنوان مشکلی که نیاز به مداخله و درمان دارد.
ب ــ شناسایی موارد جدید و ایجاد بانک اطلاعاتی به منظور شناسنامه دار نمودن افراد مبتلا به این اختلال.
ج ــ‌ پیگیری موارد قدیمی و تحقیق درباره سرنوشت آنان و برآورد میزان رضایت آنان در هر شرایطی که هستند.
د ــ جلب مشارکت های مردمی و نهادینه کردن آن ها به منظور کمک به این بیماران
ه ــ ایجاد ارتباط با مجامع علمی جهان در ارتباط با پدیده اختلال هویت جنسی


/ 13 نظر / 208 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شاهین

عزیزم تا حالا به منابع انگلیسی زبان مراجعه کردی ؟ مردترنس transman به کسی می گن که جسم مونث داره و مغز مذکر زن ترنس transwoman به کسی می گن که جسم مذکر داره و مغز مونث ترنس بودن بیماری نیست عزیزدلم " ترنس سکسوآلیسم های مونث، حتی قبل از عمل جراحی "تغییر جنسیت" موفق به کسب ظاهر مردانه می شوند و اغلب یار جنسی برای خود پیدا می کنند که آنها هم مردانی با ذهنیت مردانه که از جنسیت خود ناراضی نیستند اما از همجنس بازی لذت می برند هستند. " این عبارت ایراد داره . منظور شما transwoman هست عزیزم من یک پسرترنس هستم . بیست و دو سالمه و دانشجوی رشته ی حقوق از دانشگاه ملی ( بهشتی ) هستم . اسمم شاهین هست و خوشحال می شم اگر باهات آشنا بشم . اگر شما هم تمایل دارید تا با من آشنا بشید بهم میل بزنید . می تونم بیشتر در مورد روحیات خودمون بهتون بگم عزیزم . البته اگر تمایل داری

محمد مَهدی.تی اس

ببینم اون سم اسب چیه اول پست؟ یعنی شما الان تحصیل کرده ای؟صدرحمت به هویج پخته و جلبک دریایی! من نمیدونم شما اون جمله ای که بچه های دیگه هم بهش اشره کردن رو بخونی خودت چه برداشتی میکنی؟ پاک کن این خزعولاتو

پارسا

سلام خانم فقر فرهنگی ...لازم نیست بی سواد بودنتو به رخ بکشی ولی خدایی خیلی خندیدم....

tarane

همسره من یک ترنسکشوآل اف تو ام هست... من یک زنم و با وجود یک همچین همسری افتخار میکنم... واقعا متاسفم واسه ی شما خانم که به همه ی تی اس ها توهین کردی... باید سطح علمی مردم رو بالا ببرین...نه اینکه با این جملات مسخره نظر مردم رو عوض کنین ..واقعا متاسفم

یه ترنس اف تو ام

سلام خواسم بگم خیلی بدبختی که اسم نجس فرحو کنار الزهرا میاری.

کیان

سلام من ی ترنس هستم که در اصل دختر هستم و اسمم رو کیان گزاشتم باید بگم که من خودم رو همجنس باز نمیدونم چون من یک مرد هستم و طبیعی هس که به یک دختر علاقه مند شوم ولی واقعا خیلی تو عذاب هستم و نیاز دارم که بهم کمک کنین.

بسیار عالی بود و باید در مورد کسانی که میگن ترنس ها انحراف جنسی ندارن بگمخیلی کم تفکر و بی خردین یکم فکر کنید میفهمید که ترنس بودن انحراف جنسیه

سارا

اگه کسی چند سال پیش دچار بیماری ترنس شده باشد و بعد مجددا به حالت عادی برگشته باشد ممکن است که باز هم دچار این بیماری شود؟

ارشا پسری از جنس ترنس

هیچی نمیتونم بگم جز اینکه براتون متاسفم با این طرز فکر کردنتون .... ما ترنس هستیم درست مثل شما ادمیم حرف میزنیم ،عاشق میشویم،راه میرویم و.....رو کلمه ی ادم خوب فکر کن.... ما یه تیمیم که جدا ناشدنییم و همه پشت همیم ... ما ترنسیم . واقعا متاسفم یعنی واقعا یه بچه 15 ساله باید بهتون بگه چه برداشتی بدی کردین....

آوات اف تو ام

سلام دوستان .... من یه ترنس اف تو ام هستم ... یعنی نرفتم دکتر ولی این که دیگه دکتر رفتن نمی خواد از بچگی حسم مثل پسرها بوده و همیشه خودمو یه پسر احساس می کردم ... دوست دارم با کسایی مثل خودم اشنا بشم این هم ایمیلمه اگه دوست داشتید اددم کنید تو یاهو مسنجر که بیشتر اشنا بشیم myworld.1993@yahoo.com