اختلال هویت جنسی تعارضی بین جنسیت واقعی فرد و جنسیتی است که فرد خود را با آن تعریف می‌کند. بعنوان مثال، فردی که بعنوان یک پسر تعریف می‌شود ممکن است احساس کند دختر است یا رفتارهایی دخترانه داشته باشد. فرد با جنسیت بیولوژیکی که به دنبا آمده است، ناراحتی بسیار زیادی را تجربه می‌کند.

علل و عوامل خطرزا

افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی خود را به شکل جنسیت مخالف جنسیت واقعی خود می‌بینند و بر طبق آن رفتار می‌کنند. این اختلال ممکن است موارد زیر را تحت تاثیر قرار دهد:

* انتخاب شریک جنسی
* نشان دادن رفتارها و طرز لباس پوشیدن مردانه یا زنانه
* تعریف از خود

اختلال هویت جنسی همان همجنس‌ بازی نیست.

تعارضات هویتی ممکن است در بسیاری موقعیت‌ها و به طرق مختلف اتفاق بیفتد. بعنوان مثال، برخی افراد با اندام جنسی و ویژگی‌های جنسی عادی یک جنسیت (مثل سینه) پنهانی خود را بیشتر با جنسیت مخالف تعریف می‌کند.

برخی افراد مثل جنس مخالف خود لباس می‌پوشند و بعضی هم دنبال جراحی‌های تغییر جنسیت می‌روند. بعضی دیگر با اندام جنسی مبهم به دنیا می‌آیند که باعث می‌شود جنسیت آنها زیر سوال رود.

دلیل آن مشخص نیست اما هورمون‌های موجود در رحم، ‌ژن‌ها و عوامل محیطی (مثل والدین) در این زمینه دخیل هستند. این اختلال نادر ممکن است در کودکان یا بزرگسالان اتفاق بیفتد.

علائم

علائم این اختلال در سنین مختلف متفاوت است و تحت تاثیر محیط پیرامون فرد قرار دارد. این علائم عبارتند از:

در کودکان:

* از اندام جنسی خود متنفرند
* همجنسانشان آنها را طرد کرده و احساس تنهایی می‌کنند
* باور دارند که بزرگ شوند به جنس مخالفشان تبدیل می‌شوند
* دچار افسردگی یا اضطراب هستند
* می‌گویند که دوست دارند جنس مخالفشان باشند

بزرگسالان:

* مثل جنس مخالف خود لباس می‌پوشند
* احساس تنهایی می‌کنند
* دچار افسردگی یا اضطراب هستند
* دوست دارند بعنوان جنس مخالف خود زندگی کنند
* آرزو دارند که از شر اندام جنسیشان خلاص شوند

کودکان یا بزرگسالان:

* لباس پوشیدن مثل جنس مخالف، نشان دادن عاداتی مثل جنس مخالف
* کناره‌گیری از روابط اجتماعی

نشانه‌ها و آزمایشات

برای اینکه این تشخیص انجام شود باید فرد به مدت حداقل دو سال احساس کند که در بدن یک جنسیت اشتباه است. ارزیابی انجام گرفته از سابقه پزشکی و روانی فرد، میل همیشگی او را به اینکه جنس مخالف خود باشد، تایید می‌کند. انتخاب شریک جنسی فرد ممکن است از جنس موافق یا مخالفش باشد.

درمان

برای کودکان درمان فردی و خانوادگی توصیه می‌شود. برای بزرگسالان هم درمان فردی یا درمان همراه با زوج توصیه می‌شود. تغییر جنسیت از طریق جراحی و هورمون درمانی هم می‌تواند یک انتخاب باشد اما مشکلات هویتی بعد از درمان هم ادامه پیدا می‌کنند.

انتظارات (پیش‌بینی)

تشخیص و درمان زود هنگام این اختلال نتیجه بهتری را در بر خواهد داشت.

مشکلات
* افسردگی و اضطراب
* ناراحتی عاطفی
* احساس تنهایی
* تعریف از خود ضعیف

تماس با متخصص

اگر علائمی از این اختلال را در خود مشاهده کردید و نیاز به کمک مخصوصاً برای اضطراب و افسردگیتان داشتید، حتماً با پزشک متخصص تماس بگیرید.

/ 3 نظر / 20 بازدید
میلاد

سلام خانم دکتر من یک تی اس هستم اگه فکر می کنید مشکل من با روان درمانی امکان پذیره لطفا شماره تماس یا ادرس مطبتونو برام ایمیل کنید. ممنون از محبتتون.

سلمان

بد بخت تو اگه روانشناس بودی مطلب به این مهمی را از سایت مردمان کپی نمیکردی!!! دانشگاه فرح!!! بیااینو بخور!

سلام خانم دکتر من یه پسر اختلال هویت جنسی هستم که به مدت دوماه تحت درمان بودم به صورت مخفیانه..اما خودم تنها نمی تونستم هزینه درمان رو فراهم کنم..من 18 سالمه و 5 سال مطمین شدم که حتی میل جنسی هم مثل میل جنسی خانم هاست..من این بیماری رو برای مادرم گفتم و ان بیماری رو به یکی از هم کلاسی هایم نسبت دادم...اما مادرم روحی ضعیفی داره و حسابی ناراحت شد و گفت خدا به داد مادرش برسه اگه بچه من این مشکل رو داشته باشه من میمیرم....منم از گفتن رازم به مادرم منصرف شدم...من 3 سال با یه پسر دوستم و مشکلمو بهش گفنم و شوهر خودم فرضش میکنم..حسابی بهش وابستم... رابطه جنسی نداشتم امانمیتونم فرامشش کنم..به من بگید چی کنم..چطور دوستمو فراموش کنم...چند درصد احتمال درمان وجود داره؟چقدر هزینه درمان در استانی مثل همدان (نه تهران) میشه؟اگه درمان نشه چی میشه؟باید چکار کنم