Transphobia طیف وسیعی از نگرشها و عقاید منفی نسبت به ترنسکشوال ها و ترنسجندرها است. این رفتار ممکن است عمدی یا غیر عمدی باشد. ترنس فوبیا ممکن است موجب عواقب شدید و نتیجه های بدی شود. Transphobia  در بعضی نوشته ها ممکن است به صورت cissexism ، تبعیض علیه ترنس ها ( transprejudice) ، تنفر از ترنسکشوال های زن (trans-misogyny) یا تنفر از ترنسکشوال های مرد (trans-misandry) نشان داده شود..در سال ١٩٩۶ Robert Eads ( ترنسکشوال) در سن ۵٠ سالگی وقتی دچارسرطان تخمدان شد به پزشک مراجعه کرد ولی ١٢ دکتر از درمان این فرد سر باز زدند و وی در سن ۵٣ سالگی در سال ١٩٩٩ فوت شد.مورد دیگر خانم Tyra Hunte ترنسکشوال ٢۵ ساله ای بود که در سال ١٩٩۵ در اثر یک حادثه رانندگی به بیمارستان منتقل شد و درمان وی اغاز شد. زمانی که کارکنان بخش اورژانس متوجه شدند این فرد یک ترنسکشوال بوده درمان وی را متوقف نمودند. وی در بیمارستان بر اثر خونریزی فوت کرد در بعضی بیمه های اجتماعی حمایت از مراحل درمانی ( چه تغییر جنسیت و چه درمان های پزشکی دیگر) را برای افراد ترنسکشوال به هیچ عنوان پوشش نمیدهند در ژانویه ٢٠١٢ در سوئد قانونی به تصویب رسید که افراد برای تغییر جنسیت ابتدا باید وارد اتاق استریل شونددر سال ٢٠١١ در ایلات متحده امریکا ، مرکز حمایت از ترنسجندرها طی یک بررسی نتیجه گرفت که ١٩٪ ترنسجندرها از مراکز درمانی طرد میشوند و مراکز درمانی از مداوای این افراد امتناع میکنند. این مطلب نشان دهنده این است که هنوز هم transphobia  باعث اثرات مخربی میشود..فوبیا در محل کار نیز قابل مشاهده است. بعضی ترنسکشوال ها زمانی که برای تغییر اقدام میکنند شغل خود را از دست میدهند در سال ١٩٩٩ دو مرکز خبری San Francisco Chronicle و Associated Press گزارش دادند که طی بررسی وزارت بهداشت سانفرانسیسکو  سالانه ٧٠٪ ترنسجندرها از محل کار تنها به دلیل ترنسجندر بودن اخراج میشوند

در سال ١٩٩٩ وزارت بهداشت سانفرنسیسکو گزارشی را ارئه داد که مربوط به سال ١٩٩٧ بود و به بررسی زندگی  ٣٢٩ ترنسکوال مرد به زن و ١٢٣ ترنسکشوال زن به مرد پرداخته بود. در این بین تنها ۴٠٪ ترنسکشوال های مرد به زن توانسته بودند مشغول به کار شوند یا در کار سابق خویش باقی بمانند. البته در این زمینه وضع ترنسکشوال های زن به مرد بهتر بود و این نرخ برای ایشان ٨١٪  بود.  همچنین ۴۶٪ از ترنسکشوال های مرد به زن و ۵٧٪ ترنسکشوال های زن به مرد اذعان داشتند که صاحبکاران بین ایشان و دیگران تبعیض قائل میشوند در بعضی از کشورها و ایالت ها قوانینی برای جلوگیری از تبعیض بر علیه ترنسکشوال ها نوشته شده است که کارفرما را ملزم به رفتار عادلانه میکند ولی صاحب کاران کماکان به دلایل واهی و کم اهمیت دست به رفتار تبعیض امیز میزنند به عنوان مثال فرد را به خاطر تاخیر در ورود بدون هیچ اخطاری اخراج میکنند در سال ٢٠٠٠ در جنوب امریکا و در فروشگاه های زنجیره ای windixie  کارمند قدیمی خود به نام peter oiler  را اخراج کرد. این فرد با تمام سابقه و تشویق هایی که در طول کار خود گرفته بود تنها به دلیل اینکه در بیرون از محیط کار پوشش خود را عوض میکرد اخراج شد. سازمان ازادی مدنی امریکا یک شکایت از سمت این فرد در برابر فروشگاه windixie  نوشت ولی این شکایت در دادگاه رد شد...Transprejudice معادل ترنس فوبیا است و به  رفتار ها، کلیشه ها و درمان های پزشکی تبعیض امیزی گفته میشود که نسبت به کسانی که دچار اختلال هویت جنسی هستند انجام میشود.  بر طبق تعریف Blumenfeld در سال ١٩٩٢تبعیض علیه ترنسها ممکن است به ۴ صورت بروز کند. ١. این تبعیض در ذهن فرد نسبت به ترنسها ایجاد شود ولی رفتار بیرونی نداشته باشد. ٢. رفتار تبعیض امیز علیه ترنسها به صورت بیرونی بروز کند و به یک فرد ترنس ضرر وارد کند ٣. رفتار تبعیض امیز در قوانین دولتی، بخش های اموزشی ، بیمارستان ها و قوانین دینی بر علیه ترنس ها اعمال شود ۴. رفتار تبعیض امیز در کل جامعه باشد و به صورت یک فرهنگ و ریشه در جامعه وجود داشته باشد..بعضی از گروه های فعال اجتماعی نیز نسبت به ترنس ها رفتار تبعیض امیز انجام میدهند. به عنوان مثال گاهی ترنسکشوال های مرد به زن از ورود به جمع های زنانه محروم میشوند در فستیوال موسیقی Michigan Womyn ( فستیوال موسیقی که توسط فمینیست ها برای حمایت از زنان برگزار میشود) در سال ١٩٩١ و بیست و پنجمین دوره این جشنواره Nancy Jean Burkholder ( یکی از فعالان فمینیست) یک ترنسکشوال مرد به زن را از این جشنواره بیرون انداخته زیرا این فرد یک زن به دنیا نیامده بود.  در این فستیوال اهنگی به نام womyn born womyn اجرا شد که مستقیما به این مطلب اشاره میکند که یک زن ، زن به دنیا می اید. در واقع این اهنگ رفتار تبعیض امیزی نسبت به ترنسکشوال های مرد به زن بود..متاسفانه فرهنگ غالب در ایران ترنسکشوالیسم را به عنوان یک انحراف جنسی تصور میکند و خانواده ها در برخورد با ترنس ها به صورت قهری برخورد میکنند. اکثر خانواده ها در صورت مواجه شدن با ترنسکشوالیسم در یکی از اعظای خانواده اقدام به سرکوب ، طرد و یا حتی از بین بردن فرد میکنند.  ..

/ 1 نظر / 14 بازدید
میثم

با سلام ، یه سوال دارم ، با توجه به مواردی که اشاره کردید در خصوص وضعیت نامناسبی که ترنسها به لحاظ روانی دارند آیا می توان نتیجه گرفت که معاشرت با آنها خطرناک است ؟ منظورم اینه که عملا به سمت خلاف رو می آورند درسته ؟