اخته کردن یا اخته سازی یا کشیدن تخم(به انگلیسی: Castration) به حذف خایه ها در جنس نر موجودات اطلاق می‌گردد. این عمل در حیوانات بیشتر به منظور کاهش میزان شرارت و افزایش فرمان پذیری (بیشتر در تک سمی‌ها) و یا افزایش وزن (بیشتر در نشخوارکنندگان)و نهایتاً به منظور جلوگیری از بروز برخی از بیماریها(بیشتر در دامهای کوچک)صورت می‌گیرد.

اخته سازی به از بین بردن امکان زاد و ولد از طریق برداشتن دستگاه تولید مثل جاندار گفته می‌شود. اخته کردن در حیوانات برای کنترل جمعیت و نژاد بکار رفته و مانع از تولید مثل آنها به این روش می‌شوند. این روش در گذشته در بسیاری از کشورها از جمله ایران برای بهره برداری بیشتر از بردگان خصوصا برای خدمت در اندرونی (حرمسرای) شاه و یا برای قطع نسل مخالفان سیاسی مورد استفاه قرار می‌گرفته و به شدت شایع بوده‌است.

اشتباه رایجی بین عموم است که وازکتومی را نیز اخته کردن می‌نامند. اما وازکتومی یکی از روش‌های دائمی پیشگیری از بارداری است و با اخته کردن که در گذشته انجام می‌شد تفاوت دارد. وازکتومی سبب از بین رفتن میل جنسی، قدرت جنسی و صفات ثانویه جنسی در فرد نمی‌شود.

 
 

اخته‌سازی در تاریخ

از آنجا که اخته کردن مردان منجر به از بین رفتن بسیاری از خصوصیات مردانه می‌شود، این روش از دیرباز برای بهره کشی بیشتر و پیشگیری از اقدامات اعتراضی بردگان و استفاده از آنان در دربار صورت می‌گرفته‌است. اخته سازی بردگان در میان آشوریان و بابلیان و مصریان معمول بوده‌است، و یونانیان از آنان، و رومیان از یونانیان، و اروپائیان از رومیان این شیوه را آموختند.

در دوران اسلامی نیز این کار در دربار خلفا و سلاطین رواج داشت. امین پسر هارون الرشید فرمان داد عده‌ای غلامان را بصورت زن و عده‌ای از کنیزان را بصورت مرد آرایش کنند

اخته سازی در ایران

در ایران از کلمه «خواجه» یا «خوجه» برای مردان اخته شده استفاده می‌شداخته سازی اغلب در سنین کودکی پسران انجام می‌شد. با ایجاد و گسترش حرمسرادر ایران، استفاده از مردان اخته شده (خواجه) برای خدمت به زنان حرمسرااهمیت بیشتری یافت، و این وضعیت تا پایان دوره قاجارادامه داشت. گرچه خواجگان بعضا به پست‌های مهمی نیز در دربار دست یافته و در تصمیمات شاه و وضعیت کشور اثر گذار بوده‌اند. همچنین از خواجگان گاه برای تربیت و نگهداری از ولیعهد نیز استفاده می‌شد.

اخته کردن پسران در تاریخ ایران سبب تنش‌های فراوانی شد. آغا محمد خان قاجار(آغازگر سلسله قاجاریه) که دستور کور کردن مردان کرمان بجرم طرفداری از لطفعلی خان زند(پسر برادر کریم خان زند)، شکنجه وحشیانه و قتل لطفعلی خان و بسیاری جنایات دیگر را صادر کرد، در دوران کودکی و در جریان رقابت‌های سیاسی اخته شده بود. وی متقابلا پسر لطفعلی خان زند را اخته کرد.

/ 13 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
المیرا

من شنیدم توی اروپا توی مدل های مربوط به میسترس و اسلاو هم بازی از اسلاو ها رو اخته میکنن. به طور کلی چه تاثیراتی داره این اخته کردن که اینقدر انجام میشه؟

نگین

با سلام. میخواستم مطلبیو بگم. البته در برخی موارد برای خرد کردن شخصیت افراد جلو دیگران و درس گرفتن بقیه در قدیم مردان را از خایه (اخته) آویزان میکردند.

المیرا

من واقعا نمیدونم چی بگم, نگین جان اگه مایل به گفتگو در این باره هستی من امیلمو میدم از طریق ایمیل در تماس باشیم

نگین

المیراجان حتما ممنون

المیرا

منتظر ایمیلت هستم, وقیت ایمیل زدی همینجا برام پم بذار که چک کنم elmira_abaspor@yahoo.com

ناهید

سلام.naderi.negin20@yahoo.com این میل منه.میتونی بهم میل بزنی عزیزم

آزیتا

درسته میگن مردا به بیضه هاشون خیلی آسیب پذیرن؟

کیان

سلام دکتر فرزانه . ببخشید میخواستم بدانم واقعا با کشیدن تخم ها پسر هارو اخته میکردن؟ خوب این مگه درد زیادی ندارد؟ و سوال دیگه اینکه اینکارو کنن اذم میمیره که؟

پیمان

کیان جان بیضه هارو با 1 چیزی مه3 انبر دست می گیرن اینقد می پیچونن که لوله ی بیضه ها داخل کیسه قطع بشه و راهایه دیگییم داره اگه کسی آخته بشه کلا تحریک نمیشه و بدنش چون هورمونایه بیضه هارو دریافت نمی کنه کم کم زنونه میشه گوشتش نرم میشه زورش کم میشه صداش نازک میشه و غیره البته سن فرد موقع آخته شدن مهمه کلا مقوله بدیه من چون خودم پسرم نمی تونم زیاد راجبش بحرفم کار غیر اخلاقیه شدیدیه :(

رضا

این وبلاگ نویس مطالب رو فقط و فقط کپی برداری کرده ! بیشترشونم از ویکی پدیا ! مسخرس